Лекување и контрола на хроничната болка

Panova, Gordana and Ivanovska, Blagica and Velickova, Nevenka and Nikolovska, Lence and Sendov, L (2011) Лекување и контрола на хроничната болка. In: 34 International Medical Scientific Congress for medical students and young doctors, 12-15 May 2011, Ohrid, Macedonia.

[thumbnail of лекуване и контрола на хроницни болкаMacedonian Medical Students Association 6 (2).docx] Text
лекуване и контрола на хроницни болкаMacedonian Medical Students Association 6 (2).docx

Download (541kB)
[thumbnail of Лекување и контрола на хроничната болка.pdf]
Preview
Text
Лекување и контрола на хроничната болка.pdf

Download (496kB) | Preview

Abstract

Хроничната болка претставува сериозен здравствен, општествен и социјален проблем кај нас и во светот. Пациентите со хронично болни синдроми се нестабилни и непродуктивни, болката доминира со нивниот живот и тие се физиолошки, физички, психички и социјално деплатирани, стигматизирани и интоксицирани од различни медикаменти и третмани и не се веќе добредојдени во врвните здравствени установи и клиники.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 12 Feb 2014 10:34
Last Modified: 12 Feb 2014 10:35
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9215

Actions (login required)

View Item View Item