Ориентационен развоен скрининг во секојдневното работење на превентивните тимови за патронажна служба од регионот

Panova, Gordana (2010) Ориентационен развоен скрининг во секојдневното работење на превентивните тимови за патронажна служба од регионот. In: Прв конгрес на студенти од здравствени струки и здравствени работници, 22-25 Apr 2010, Битола.

[thumbnail of Ориентационен развоен скринин.pdf]
Preview
Text
Ориентационен развоен скринин.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of skrining.pdf]
Preview
Text
skrining.pdf

Download (986kB) | Preview

Abstract

Развојниот скрининг е наменет за секојдневното работење на превентивните тимови. Временските интервали одговараат на времето (возраста на задолжителните систематски прегледи на доенчињата и малите деца) - скринингот е составен од основни показатели на нормален развој и некои знаци на отстапување во развојот за соодветна возраст на детето, направен е по личен избор на презентерот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 12 Feb 2014 15:05
Last Modified: 12 Feb 2014 15:05
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9170

Actions (login required)

View Item View Item