Верски аспекти кон абортусот

Panova, Gordana (2010) Верски аспекти кон абортусот. In: III Национален конгрес на Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Р. Македонија, 30 Sept - 03 Oct 2010, Струга, Р.Македонија.

[thumbnail of III Nacionalen kongres1.pdf]
Preview
Text
III Nacionalen kongres1.pdf

Download (813kB) | Preview
[thumbnail of crkva-Presentation1.pdf]
Preview
Text
crkva-Presentation1.pdf

Download (702kB) | Preview

Abstract

Вовед.Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексуалното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист како и бројот на новородени деца. Жртви во оваа невидена војна има повеќе од сите убиства и погубување заедно. Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство и народ. Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништен! Отсуството на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 10 Feb 2014 14:22
Last Modified: 10 Aug 2015 07:29
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9161

Actions (login required)

View Item View Item