Методи за намалување на ефектот на ICMP Smurf нападот врз безжичните мрежи

Toshevski, Aleksandar and Bogdanoski, Mitko (2011) Методи за намалување на ефектот на ICMP Smurf нападот врз безжичните мрежи. In: CITYR'11, 30 Sep - 02 Oct 2011, Skopje, R. Macedonia.

[thumbnail of PROGRAMA_CITYR11.pdf]
Preview
Text
PROGRAMA_CITYR11.pdf

Download (210kB) | Preview
[thumbnail of Toshevski-Bogdanoski, ICMP Smurf Napad.pdf]
Preview
Text
Toshevski-Bogdanoski, ICMP Smurf Napad.pdf

Download (666kB) | Preview

Abstract

802.11, или популарно наречени Wi-Fi мрежи, моментално се на врвот на својот развој и популарност. Прилично се евтини, затоа што ги намалуваат трошоците кои се потребни за една жичана инсталација, а нудат голема флексибилност и голем домет, па затоа се користат од интернет провајдери, компаниии, институции, па се до домаќинства. Лесни се за имплементација, бидејќи е доволно само пристапна точка или базна станица и кориснички станици со безжични картички кои се поврзуваат на неа. После автентификацијата, мобилните корисници можат да се движат низ покриената зона без загуба на сигнал или конекција. Лошата страна на овие мрежи е што тие имаат нејасни граници, така олеснувајќи му на напаѓач да собере испратени пакети. Овој труд во првиот дел ги опишува некои од главните ранливи точки на безжичните мрежи, а во вториот дел детално го обработува ICMP Smurf нападот за одбивање на услуги (Denial of Services - DoS), како и одредени методи за спречување и намалување на ефектите од овиј напад.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Natural sciences > Computer and information sciences
Engineering and Technology > Electrical engineering, electronic engineering, information engineering
Divisions: Military Academy
Depositing User: Mitko Bogdanoski
Date Deposited: 28 Jan 2014 12:48
Last Modified: 28 Jan 2014 12:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8836

Actions (login required)

View Item View Item