Проблеми при усвојување на правната терминологија

Jakimovska, Svetlana (2013) Проблеми при усвојување на правната терминологија. Францускиот јазик и литература во образовниот систем на Република Македонија: состојби и перспективи. pp. 139-149. ISSN 978-608-234-023-4

[thumbnail of usvojuvanje na pravna terminologija.pdf]
Preview
Text
usvojuvanje na pravna terminologija.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Наставата по француски јазик како јазик на струката наметнува одредени предизвици во однос на усвојување на специфична, стручна терминологија. Бидејќи и стручниот јазик на правото не претставува исклучок, слушателот при усвојувањето на правната терминологија ќе се соочи со проблеми од различна природа. Во овој труд ќе се осврнеме на овие проблеми и на нивното надминување.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Svetlana Jakimovska
Date Deposited: 23 Jan 2014 08:46
Last Modified: 07 Aug 2015 09:34
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8715

Actions (login required)

View Item View Item