Биомеханичките сили врз имплантот – причина за успех или неуспех во остеинтеграцијата - втор дел

Dimova, Cena (2014) Биомеханичките сили врз имплантот – причина за успех или неуспех во остеинтеграцијата - втор дел. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 9 (19). pp. 29-30. ISSN 1857-5994

[thumbnail of БИОМЕХАНИЧКИТЕ СИЛИ ВРЗ ИМПЛАНТОТ - втор дел.pdf]
Preview
Text
БИОМЕХАНИЧКИТЕ СИЛИ ВРЗ ИМПЛАНТОТ - втор дел.pdf - Published Version

Download (413kB) | Preview
[thumbnail of tekst 2.pdf]
Preview
Text
tekst 2.pdf - Published Version

Download (871kB) | Preview

Abstract

Постојат многу фактори кои предизвикуваат зголемување на силите во периимплантната коска. Функционалните сили индуцираат стрес и притисок врз имплант-протетскиот комплекс, кои пак предизвикуваат процес на ремоделација на коската околу имплантот. Се уште, не е прецизно утврдена најниската точка односно физиолошкиот праг на стрес-толеранција на хуманите вилици и затоа некои пријавени неуспеси на имплантите може да се во врска со ваквата неповолна величина на стресот.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 16 Apr 2014 07:49
Last Modified: 16 Apr 2014 07:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8700

Actions (login required)

View Item View Item