Атечмени во стоматолошката протетика

Panov, Antonio (2010) Атечмени во стоматолошката протетика. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Атечмени во стоматолошката протетика.pdf]
Preview
Text
Атечмени во стоматолошката протетика.pdf

Download (146kB) | Preview

Abstract

Атечмени-приклучоци-конектори, се посовремени ретенциони средства, кои влегуваат во состав на системот за дирекна ретенција на парцијалната протеза, а се настанати со намера да се надминат недостатоците на класичниот систем на ретенција со жичени и лиени кукици. Почетоците им датираат од почетокот на 20 век (Gilmor), како индивидуални лабараториски изработки, за да подоцна се премине на фабричка изработка. Денес постојат поголем број на атечмени, помалку или повеќе слични меѓусебе.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Antonio Panov
Date Deposited: 21 Nov 2013 08:16
Last Modified: 21 Nov 2013 08:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8140

Actions (login required)

View Item View Item