Новиот стратешки концепт на НАТО: можност за активирање на македонската стратешка резерва

Hadji-Janev, Metodi (2012) Новиот стратешки концепт на НАТО: можност за активирање на македонската стратешка резерва. In: Зборник на трудови од конференцијата на воените ветерани. Министерство за одбрана.

[thumbnail of Veterani, Hadji-Janev, 2012.pdf]
Preview
Text
Veterani, Hadji-Janev, 2012.pdf

Download (217kB) | Preview

Abstract

Иако Република Македонија ги исполни сите услови за членство во НАТО, до посакуваното членство не дојде. Проблемот со името кој го наметна Грција покажа дека билатералните прашања на Балканот може да ги закочат стратешките интереси на големите сили во напорите за создавање на еден побезбеден свет. НАТО на Макеоднија & е потребен заради посакуваната стабилност во безбедносна и социјална смисла. Со промоцијата на новиот стратешки концепт на НАТО од 2010 година преку т.н. кооперативна безбедност се отвори можност која доколку се искористи соодветно би можела да биде од големо значење за државата. Проект преку кој ќе создадеме услови за проширување на партнерството со САД и со кој ќе дејствуваме кон поставените цели на НАТО ќе овозможи релаксирање на политичкиот притисок врз властите во Македонија во преговорите со името, но ќе ја унапреди и социјалната стабилност. Активирањето на стратешката резерва на Република Македонија во склад со заложбите на новиот стратешки концепт на НАТО е одлична можност преку која Македонија може да ги зголеми можностите за остварување на своите цели и да остане посветена на зачленувањето во НАТО.

Item Type: Book Section
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Metodi Hadzi-Janev
Date Deposited: 31 Oct 2013 14:40
Last Modified: 12 Dec 2013 10:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7893

Actions (login required)

View Item View Item