Моралниот лик на наставникот - предуслов за квалитетно етичко образование

Stojanov, Trajce (2008) Моралниот лик на наставникот - предуслов за квалитетно етичко образование. Зборник на граѓанската асоцијација на учители (2). pp. 75-79. ISSN 1409-6455

[thumbnail of МОРАЛНИОТ ЛИК НА НАСТАВНИКОТ.pdf]
Preview
Text
МОРАЛНИОТ ЛИК НА НАСТАВНИКОТ.pdf

Download (206kB) | Preview

Abstract

Текстов е мотивиран од два момента. Едниот е објективен, другиот субјективен. Но во суштина, со една иста поента. Поточно, дилемите во објективниот аспект на проблемов се наметнати од субјективниот, т.е. од личното искуство.
Затоа се анализира како личното искуство на авторот како професор по етика, така и објективните аспекти на етичкото образование во Македонија и светот.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Philosophy, ethics and religion
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Trajce Stojanov
Date Deposited: 22 Oct 2013 08:28
Last Modified: 06 Aug 2015 12:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7725

Actions (login required)

View Item View Item