Плажите во функција на зголемување на туристичкиот промет во Општина Дојран

Taskov, Nako and Angelkova, Tanja and Boskov, Tatjana (2012) Плажите во функција на зголемување на туристичкиот промет во Општина Дојран. In: Scientific-Technical Forum theme: "Tourism in Dojran Region", 20 Apr 2012, Dojran, Macedonia.

[thumbnail of Plazite vo funkcija na zgolemuvanje na turistickiot promet vo opstina Dojran.pdf]
Preview
Text
Plazite vo funkcija na zgolemuvanje na turistickiot promet vo opstina Dojran.pdf

Download (465kB) | Preview

Abstract

Владата на Република Македонија го идентификуваше туризмот како приоритетен сектор за развој.
Секоја развојна стратегија за туризмот има за цел да ја обезбеди рамката и неопходната доверба на постојните актери, странските и домашните инвеститори, како и на меѓународните донаторски агенции, да се посветат на туризмот во Република Македонија.
Со враќањето на плажите и осовременување и уредување на истите и нови, Дојран повторно ќе го освојува својот туристички дух и препознатлив шарм на Дојранското Езеро и ќе ја продолжи и понапреди својата урбана традиција. По пример на многу европски метрополи Дојран може во потполност да влезе во туристичката понуда со своите плажи.
Следствено туристичката понуда на Дојран може успешно и реално да биде високо валоризирана.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Tatjana Dzaleva
Date Deposited: 27 Sep 2013 07:47
Last Modified: 22 Oct 2014 10:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7568

Actions (login required)

View Item View Item