Народната архитектура во кратовско

Namicev, Petar (1995) Народната архитектура во кратовско. Ethnologist (6). pp. 77-98.

[thumbnail of Etnolog 6 kratovsko.pdf]
Preview
Text
Etnolog 6 kratovsko.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Освен етно-историската ретроспектива на кратовскиот регион, авторот се задржува врз развојот на кратовската куќа од аспект на етно македонското градителство, што е и акцентот на овој труд. И во овој регион се зачувани локалните специфичности кои се присутни во формирањето на објектите со архитектонско-просторни квалитети.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Кратовски регион, села од збиен тип, села од разбиен тип, кратовска куќа, објекти, типологија, стопански двор, архитектонски особености и др.
Subjects: Engineering and Technology > Other engineering and technologies
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Petar Namicev
Date Deposited: 10 Sep 2013 10:17
Last Modified: 30 Oct 2013 10:48
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7248

Actions (login required)

View Item View Item