Демократското општество и граѓанското образование

Petrova Gjorgjeva, Emilija (2004) Демократското општество и граѓанското образование. Педагошка практика, 2 (1). pp. 82-88.

[thumbnail of __ugd.edu.mk_private_UserFiles_emilija.petrova_Desktop_демократско општество.pdf]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_emilija.petrova_Desktop_демократско општество.pdf - Published Version

Download (1MB) | Preview

Abstract

Од преминот од општество во транзиција кон демократско општество на просториите на Р. Македонија се појави граѓанското образование. Направено е емпириско истражување во кое покажуваме дека моралното воспитание е пошироко од граѓанското образование и во себе го содржи и моралното воспитание

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Emilija Petrova Gorgeva
Date Deposited: 23 Aug 2013 09:55
Last Modified: 26 Aug 2013 08:01
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6973

Actions (login required)

View Item View Item