Примена на дидактичкиот принцип на систематичност и постапност во процесот на учење и усовршување на гимнастичкиот елемент премет напред на партер

Mitevski, Orce and Popeska, Biljana (2007) Примена на дидактичкиот принцип на систематичност и постапност во процесот на учење и усовршување на гимнастичкиот елемент премет напред на партер. Програмско – организациска, стручна и научна димензија на училишниот спорт: Зборник на трудови. pp. 100-103.

[thumbnail of 10primena na didakticki princip(2007).pdf]
Preview
Text
10primena na didakticki princip(2007).pdf

Download (5MB) | Preview
Official URL: http://www.fusmak.org.mk

Abstract

Со примена на дидактичкиот принцип на систематичност и постапност при изборот на предвежбите и редоследот на нивната примена во методската постапка на гимнастичкиот елемент премет напред на партер, ќе се зголеми ефикасноста и ќе се скрати времетраењето на процесот на учење и усовршување на техниката на овој гимнастички елемент.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Biljana Popeska
Date Deposited: 24 Jun 2013 11:16
Last Modified: 24 Jun 2013 11:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6657

Actions (login required)

View Item View Item