Определување на metamizol natrium во фармацевтски препарати

Gjorgjeska, Biljana (1988) Определување на metamizol natrium во фармацевтски препарати. In: Стручен собир на Сојузот на здруженијата на фармацевтите на Македонија, 15 May 1988, Стар Дојран, Македонија.

[thumbnail of metamizol natrium.pdf]
Preview
Text
metamizol natrium.pdf

Download (122kB) | Preview

Abstract

Извршивме квантитативно определување на metamizol natrium во Anlgin фармацевтски препарат, применувајќи јодометриски метод и спектрофотометриски метод. Констатиравме дека присутните ингридиенти ја отежнуваат примената на јодометрискиот метод, додека примената на спектрофотометрискиот метод дава подобри резултати.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 28 May 2013 08:08
Last Modified: 20 Feb 2014 12:21
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6406

Actions (login required)

View Item View Item