Тестот - брзина на ослободување на активната компонента - освремено испитување за потврда на квалитетот на цврстите фармацевтски облици

Gjorgjeska, Biljana (1991) Тестот - брзина на ослободување на активната компонента - освремено испитување за потврда на квалитетот на цврстите фармацевтски облици. Билтен на сојузот на здруженијата на фармацевтите и фармацевтските техничари на СР.Македонија. pp. 19-23. ISSN YU - 0897

[thumbnail of bilten 1991(2).pdf]
Preview
Text
bilten 1991(2).pdf

Download (115kB) | Preview

Abstract

Изложен е Disolution test (DT) односно тестот за брзина на ослободување на активната компонента од цврсти фарамцевтски облици. За Ранитидин таблети направена е серија од DT испитувања, во повеќе медиуми со различни pH вредности, со примена на методот на корпа и весло. Констатирано е дека резултатите за DT зависат од правилниот избор на условите за неговата изведба - медиум, апаратура и време.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 28 May 2013 07:48
Last Modified: 20 Feb 2014 12:07
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6399

Actions (login required)

View Item View Item