Определување на metamizol natrium во фармацевтски препарати

Gjorgjeska, Biljana (1990) Определување на metamizol natrium во фармацевтски препарати. Билтен на сојузот на здруженијата на фармацевтите и фармацевтските техничари на СР.Македонија. pp. 60-63. ISSN YU - 0897

[thumbnail of bilten 1990.pdf]
Preview
Text
bilten 1990.pdf

Download (116kB) | Preview

Abstract

Извршивме квантитативно определување на metamizol natrium во "Analgin" - фармацевтски препарат, применувајќи јодометриски и спектрофотометриски методи. Констатиравме дека присутните ингридиенти ја отежнуваат примената на јодометрискиот метод, додека примената на спекторфотометрискиот метод дава подобри резултати.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 28 May 2013 07:46
Last Modified: 20 Feb 2014 12:20
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6398

Actions (login required)

View Item View Item