Современи приоди кон испитувања на нови лекови

Gjorgjeska, Biljana (1991) Современи приоди кон испитувања на нови лекови. Билтен на сојузот на здруженијата на фармацевтите и фармацевтските техничари на СР.Македонија. pp. 47-57. ISSN YU - 0887

[thumbnail of bilten 1991.pdf]
Preview
Text
bilten 1991.pdf

Download (277kB) | Preview

Abstract

Изложени се основните методи за испитувањата на нови лекови базирани на квантитативната корелација помеѓу хемиската структура и фармаколошкото дејство. Прикажана е можноста за примена на некои тополошки индекси за студирање на микробицидната активност на серија структурни пиролинон аналози врз Echerihial coli

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 28 May 2013 07:45
Last Modified: 20 Feb 2014 12:06
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6397

Actions (login required)

View Item View Item