Определување на еквилибриум јод во водени раствори на поливинилпиролидон - јод

Gjorgjeska, Biljana (1987) Определување на еквилибриум јод во водени раствори на поливинилпиролидон - јод. In: X Советување на хемичари и технолози на Македонија, 05-06 Oct 1987, Скопје, Македонија.

[thumbnail of hemicari i tehnolozi.pdf]
Preview
Text
hemicari i tehnolozi.pdf

Download (87kB) | Preview

Abstract

Антисептичкото дејство на PVP - јод препаратите е во директна зависност од концентрацијата на таканаречениот еквилибриум јод и затоа неговото одредување е од посебно значење при контрола на PVP - јод со концентрации од 0,05%, 0,1%, 0,25%, 0,5% и сл.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 20 May 2013 09:18
Last Modified: 20 Feb 2014 12:05
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6349

Actions (login required)

View Item View Item