Macedonia Ante Portas

Apasiev, Dimitar (2006) Macedonia Ante Portas. In: Во пресрет на Десеттата ораторска вечер Иво Пухан. Правен факултет „Јустинијан Први“, Скопје, Република Македонија, pp. 152-154. ISBN 9989-759-73-1

[thumbnail of 6. Ante portas.pdf]
Preview
Text
6. Ante portas.pdf

Download (766kB) | Preview

Abstract

Традиционалните ораторски вечери, кои секоја година се одржуваат на светскиот Ден на човековите права – 10ти декември, го носат името на легендарниот професор по римско право д-р Иво Пухан. Јубилејниот зборник „Во пресрет на Десеттата ораторска вечер Иво Пухан“ е подготвен во чест на 55 годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при најстариот македонски Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, како и по повод десетгодишнината од возобновувањето на единствениот студентски натпревар по говорништво.
Говорот е одржан на Деветтата ораторска вечер „Иво Пухан“, во 2005 година.

Item Type: Book Section
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Humanities > Languages and literature
Social Sciences > Law
Social Sciences > Media and communications
Humanities > Other humanities
Social Sciences > Other social sciences
Humanities > Philosophy, ethics and religion
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 09 May 2013 13:38
Last Modified: 09 May 2013 13:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6248

Actions (login required)

View Item View Item