Тешко на победените

Apasiev, Dimitar (2006) Тешко на победените. In: Во пресрет на Десеттата ораторска вечер Иво Пухан. Правен факултет „Јустинијан Први“, Скопје, Република Македонија, pp. 121-122. ISBN 9989-759-73-1

[thumbnail of 5. Vae victis.pdf]
Preview
Text
5. Vae victis.pdf

Download (698kB) | Preview

Abstract

Традиционалните ораторски вечери, кои секоја година се одржуваат на светскиот Ден на човековите права – 10ти Декември, го носат името на легендарниот професор по римско право д-р Иво Пухан. Јубилејниот зборник „Во пресрет на Десеттата ораторска вечер Иво Пухан“ е подготвен во чест на 55 годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при најстариот македонски Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, како и по повод десетгодишнината од возобновувањето на единствениот студентски натпревар по говорништво.
Говорот е одржан во рамките на Осмата ораторска вечер „Иво Пухан“ - 2004 година.

Item Type: Book Section
Subjects: Humanities > Other humanities
Social Sciences > Other social sciences
Humanities > Philosophy, ethics and religion
Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 09 May 2013 13:36
Last Modified: 09 May 2013 13:36
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6247

Actions (login required)

View Item View Item