Методологија за избор на рударска откопна метода

Mijalkovski, Stojance and Despodov, Zoran and Mirakovski, Dejan and Zendelska, Afrodita (2011) Методологија за избор на рударска откопна метода. Natural resources and technologies, V (5). pp. 29-38. ISSN 185-6966

[thumbnail of Trud 38. Metodologija za izbor na rudarska otkopna metoda.pdf]
Preview
Text
Trud 38. Metodologija za izbor na rudarska otkopna metoda.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Најголем проблем на кој што наидува секој истражувач на почетокот кога врши истражување за отворање и експлоатација на нов рудник или анализира веќе постоечки подземен рудник, е избор на откопна метода. При донесувањето на конечна одлука за тоа која рударска откопна метода ќе се применува, треба да се земат во предвид повеќе рударско-геолошки и техничко-економските фактори.

Item Type: Article
Subjects: Engineering and Technology > Other engineering and technologies
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Stojance Mijalkovski
Date Deposited: 08 May 2013 08:32
Last Modified: 08 May 2013 08:32
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6208

Actions (login required)

View Item View Item