Определување на стабилност на активниот принцип во фластери со антисептички перничиња

Gjorgjeska, Biljana (1985) Определување на стабилност на активниот принцип во фластери со антисептички перничиња. In: Годишно собрание на Сојуз на фармацевтско друштво на СРМ, 07-08.06.1985, Скопје.

[thumbnail of stabilnost na akt.princip vo flasteri.pdf]
Preview
Text
stabilnost na akt.princip vo flasteri.pdf

Download (265kB) | Preview

Abstract

Фластерите се помошни лековите средства и претставуваат медикаменти прилагодени за примена на кожа. Познати се многу антисептички и дезинфекциони средства што се употребуваат како во куратива така и во превентивната медицина. Некои од тие антисептици кои се употребуваат во облик на раствори со различна концентрација се например бензалкониум хлорид, цетримониум бромид, хлорхексидин глуконат, тиомерсал и сл.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Natural sciences > Biological sciences
Natural sciences > Chemical sciences
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 29 Apr 2013 12:35
Last Modified: 20 May 2013 09:04
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6176

Actions (login required)

View Item View Item