Нова постапка за контрола и одредување на гермицидната активност на воден раствор на бетадине

Gjorgjeska, Biljana (1988) Нова постапка за контрола и одредување на гермицидната активност на воден раствор на бетадине. In: X kongres farmaceuta Jugoslavije, 21 - 24.09.1988, Novi Sad, Srbija.

[thumbnail of germicidna aktivnost na betadine.pdf]
Preview
Text
germicidna aktivnost na betadine.pdf

Download (195kB) | Preview

Abstract

Воведен е нов дескриптор за водените раствори на повидон јод кој е наречен коефициент на дезинфекционата активност на растворот (DACS)а кој е во добра корелација со гермицидното делување на BETADINE - воден раствор со различни разредувања. DACS индексот претставува збир од четири карактеристики: флуидитите, површински напон,редокс потенцијал и осмоларност кои се дефинирани математички изрази.

Item Type: Conference or Workshop Item (Poster)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Engineering and Technology > Chemical engineering
Natural sciences > Chemical sciences
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Gorgeska
Date Deposited: 29 Apr 2013 12:31
Last Modified: 29 Apr 2013 12:31
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6160

Actions (login required)

View Item View Item