Мускулна дистрофија

Velickova, Nevenka (2010) Мускулна дистрофија. In: Традиционален семинар на Здружение на физиотерапевти на Р. Македонија, мај 2010, Охрид.

[thumbnail of powerpoint presentation] Slideshow (powerpoint presentation)
prezentacija za seminar_Ohrid.pps - Presentation

Download (3MB)

Abstract

Мускулна слабост (MD) е генетски нарушување која резултира со постепено слабеење на мускулите од телото. Постојат неколку основни форми на мускулна дистрофија, која може да влијае на мускулите во различни степени и нивоа. Не постои лек за MD. Многу деца со мускулна дистрофија следат нормални модел на развој за време на првите неколку години од животот. Децата со MD често развиваат зголемени теле мускули (наречен теле pseudohypertrophy)во кои мускулното ткиво се уништува и се заменува со масти.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Nevenka Velickova
Date Deposited: 16 Apr 2013 08:22
Last Modified: 16 Apr 2013 08:22
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6115

Actions (login required)

View Item View Item