Хероите на работничката класа vs Апологетите на правниот позитивизам

Apasiev, Dimitar (2011) Хероите на работничката класа vs Апологетите на правниот позитивизам. In: Работни спорови - Позитивни примери од судската пракса. "Protection and promotion of the workers rights" (III). Movement for Social Justice – "LENKA", Skopje, Republic of Macedonia, pp. 299-318. ISBN 978-608-65134-2-9

[thumbnail of 26. Zaklucok.pdf]
Preview
Text
26. Zaklucok.pdf

Download (95kB) | Preview

Abstract

Текстов е завршно поглавје од книгата „Работни спорови - Позитивни примери од судската пракса“ (2011) во издание на Движењето за социјалан правда „ЛЕНКА“ (Скопје). Коавтори на оваа книга, која е дел од проектот „Заштита и унапредување на работничките права во Република Македонија“ - поддржан од германската фондација „Роза Луксембург“ (Берлин) се: Димитар Апасиев [уредник], Ива Михајловска, Александар Ковачевски, Стефан Бошковски, Горан Секулоски, Сашо Карапанчев и Игор Мишевски. Овој Заклучок е поделен на две точки: 1. За скицирањето на денешните работнички проблеми - кадешто авторот, врз основа на претходно спроведеното теренско истражување, ги лоцира петте најголеми проблеми на македонското работништво; и 2. За потребата од воскреснување на правниот реализам во македонски прилики - кадешто е дадена аргументирана теориска критика на македонските судии.

Item Type: Book Section
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Social Sciences > Law
Humanities > Other humanities
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 28 Mar 2013 15:01
Last Modified: 28 Mar 2013 15:01
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6047

Actions (login required)

View Item View Item