Рајнер Рилинг: Отаде кризата - Ојачување на jавното! (превод од англиски јазик)

Apasiev, Dimitar (2011) Рајнер Рилинг: Отаде кризата - Ојачување на jавното! (превод од англиски јазик). Movement for Social Justice – "Lenka", Skopje, Republic of Macedonia.

[thumbnail of 22. RILLING - final.pdf]
Preview
Text
22. RILLING - final.pdf

Download (334kB) | Preview
Official URL: http://www.lenka.mk

Abstract

Д-р Рaјнер Рилинг (Rainer Rilling / 1945) е професор по социологија на Марбургшкиот универзитет (Philipps-Universität Marburg), како и истражувач на германската фондација Роза Луксембург (Rosa Luxemburg Stiftung:
www.rosalux.de) – којашто има преку 200 партнери од над 50 земји, како и 14 интернационални канцеларии ширум светот.
Текстов изворно е објавен во Policy Paper 5/2009 во издание на RLS, а набавен од страна на преведувачот од штанд на Европскиот социјален форум (ЕSF) одржан во Истанбул,
Турција (1–4 јули 2010). Преводот од германски на англиски е на Eric Canepa (Florence); додека, пак, преводот од англиски на македонски е селектиран – со оглед на тоа што изворниот текст е прилично голем за целосно објавување.

Item Type: Other
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 26 Mar 2013 13:50
Last Modified: 26 Mar 2013 13:50
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6040

Actions (login required)

View Item View Item