Александар Зиновјев: Глобализацијата - како Војна од нов тип (превод од руски јазик)

Apasiev, Dimitar (2007) Александар Зиновјев: Глобализацијата - како Војна од нов тип (превод од руски јазик). Association "Magna Carta" - Veles, Skopje, Republic of Macedonia.

[thumbnail of 20. ZINOVJEF - final.pdf]
Preview
Text
20. ZINOVJEF - final.pdf

Download (388kB) | Preview

Abstract

Овој есеј е презентиран од страна на проф. д-р Александар Зиновјев (Александр Александрович Зиновьев / 1922–2006) на конференцијата одржана во Москва, од 14 до 16 јуни 2001 година, на тема: „Русија и Централна Европа во новата
геополитичка реалност“. Зиновјев е познат руски писател, филозоф, социолог и дисидент од времето на сталинизмот, кој долго време живееше во Германија, работејќи како универзитетски професор во Минхен. Во знак на протест против бомбардирањето на НАТО врз Југославија (1999) тој ја напушта својата катедра и повторно се враќа во Русија, од
кадешто можеше слободно да ги критикува САД, НАТО и целиот Западен свет. Тој во статијата објавена во весникот Монд на 25 мај 1999-та, насловена како „Војна против Европа“ говори за нов вид ‘либерален тоталитаризам’, којшто е поопасен од Хитлеровиот или Сталиновиот режим. Бомбардирањето на СР Југославија од страна на НАТО тој го оквалификува со терминот ‘технолошки фашизам’!

Item Type: Other
Subjects: Social Sciences > Law
Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 26 Mar 2013 13:57
Last Modified: 26 Mar 2013 13:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6037

Actions (login required)

View Item View Item