Комбинирана спинална / епидурална (КСЕ) и лесна општа анестезија при елективна операција на анеуризма на инфраренална аорта

Stoicovski, Emil and Petrovski, Vladimir and Manailova, Tanja and Dameska, S and Sendov, L and Mitrev, Zan (2010) Комбинирана спинална / епидурална (КСЕ) и лесна општа анестезија при елективна операција на анеуризма на инфраренална аорта. In: IV Конгрес на анестеолози на Македонија, 23-26 Sept 2010, Ohrid, Macedonia.

[thumbnail of 4ti kongres na anesteziolozi na makedonija.pdf]
Preview
Text
4ti kongres na anesteziolozi na makedonija.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

КСЕ анестезија ја применуваме за да ги искористиме предностите на двете техники и да ги елиминираме нивните недостатоци. Цел ни е да ги согледаме резултатите од користење на КЦЕ при операции на абдомална аорта.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Zan Mitrev
Date Deposited: 26 Mar 2013 12:37
Last Modified: 06 May 2014 13:19
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5967

Actions (login required)

View Item View Item