Низ поетскиот израз на Матеја Матевски

Kitanov, Blaze (1987) Низ поетскиот израз на Матеја Матевски. Современост (5-6). pp. 63-77. ISSN 0038-5972

[thumbnail of __ugd.edu.mk_private_UserFiles_blaze.kitanov_Desktop_niz poetskiot izraz na mateja m.pdf]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_blaze.kitanov_Desktop_niz poetskiot izraz na mateja m.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Ако зборот е куршум, реченицата револвер, ритамот е истрел песната цел. Но песна што не го мами окото, што не го набабрува слухот и растресува срцето, целта е промашена. Значи нема ни ритам, а без ритам песната е истрел во празно. Оттука при валоризирањето на изразот на поетската творба, ритамот претставува стожерна компонента.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Blaze Kitanov
Date Deposited: 05 Sep 2013 12:36
Last Modified: 05 Sep 2013 12:36
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5961

Actions (login required)

View Item View Item