„Јана" или портрет на младоста

Kitanov, Blaze (1981) „Јана" или портрет на младоста. Списание „Дело74” (3). pp. 74-78.

[thumbnail of blaze.kitanov.pdf]
Preview
Text
blaze.kitanov.pdf

Download (747kB) | Preview

Abstract

Ристо Лазаров во македонската поезија стартуваше во 1972 година со стихозбирката Ноќна птица во паркот. Овде, Лазаров презентираше отворен, едноставен начин на пеење, слободен и неврзан во својот тек, со слики навидум испревртени, но сосем препознатливи и јасни за секој што е полнокрвно втурнат во секојдневието и животот на урбаниот медиум.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Blaze Kitanov
Date Deposited: 06 Sep 2013 08:16
Last Modified: 06 Sep 2013 08:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5959

Actions (login required)

View Item View Item