КТ коронарографија-Преглед на срцевите артериски крвни садови со комјутеризирана томографија

Veljanovska, Lidija (2010) КТ коронарографија-Преглед на срцевите артериски крвни садови со комјутеризирана томографија. .

[thumbnail of Кт коронарографија за инфо центар.pdf]
Preview
Text
Кт коронарографија за инфо центар.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

•Современа дијагностичка процедура која овозможува компјутерското снимање наглавните снабдувачи со крв на срцето или срцевите артерии т.е. коронарните артерии.
•Со нивно снимање се потврдуваили елиминира присуството на коронарна болест.
•Самата метода е неинвазивна и со добра подготвеност на пациентот кратко трае .

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 16:22
Last Modified: 19 Jun 2013 08:55
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5884

Actions (login required)

View Item View Item