Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата-крвни садови на глава и врат

Veljanovska, Lidija (2010) Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата-крвни садови на глава и врат. .

[thumbnail of Каротиди за инфо центар.pdf]
Preview
Text
Каротиди за инфо центар.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Неинвазивна метода за преглед на крвните садови исполнети со контрастно средство и приказ на проток во истите,
мал број на контраиндикации (преосетливост на контрастното средство),
метални страни тела (клипси,стентови) не претставуваат проблем,
корисна кај тешки пациенти (непокретни, политраума),
можност за предоперативно планирање и пост оперативно следење.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 16:17
Last Modified: 19 Jun 2013 07:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5881

Actions (login required)

View Item View Item