Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата-преглед на аорта

Veljanovska, Lidija (2010) Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата-преглед на аорта. .

[thumbnail of аорта за инфоцентар.pdf]
Preview
Text
аорта за инфоцентар.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

•Неинвазивна метода за преглед на крвните садови исполнети со контрастно средство и приказ на проток во истите
•мал број на контраиндикации (преослетливост на контрастното средство)
•метални страни тела (клипси,стентови) не претставуваат проблем
•корисна кај тешки пациенти (непокретни, политраума)
•можност за предоперативно планирање и пост оперативно следење

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 16:16
Last Modified: 19 Jun 2013 07:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5880

Actions (login required)

View Item View Item