Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата

Veljanovska, Lidija (2010) Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата. .

[thumbnail of Primena na 64 vo angiografija,  Zainfocentar.pdf]
Preview
Text
Primena na 64 vo angiografija, Zainfocentar.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

*Предност во однос на класична ангиографија:
едноставен и брз начин со голема дијагностичка прецизност,
конфорни услови за пациентот,
кратко време на траење на преглед,
се намалува бројот на класични инвазивни коронарографии,
освен крвните садови, се прегледуваат и сите органи во снимената регија;
*Недостатоци во однос на класична ангиографија:
поголема доза на зрачење,
долготрајна обработка на податоците од снимањето,
нема можност за третмен т.е. поставување стентови.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 16:12
Last Modified: 19 Jun 2013 07:57
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5878

Actions (login required)

View Item View Item