Рана дијагностика на ракот на дојка

Veljanovska, Lidija (2012) Рана дијагностика на ракот на дојка. . (Unpublished)

[thumbnail of UGD Shtip 2012,Рана дијагностика на дојка др Лидија Вељановска.pdf]
Preview
Text
UGD Shtip 2012,Рана дијагностика на дојка др Лидија Вељановска.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Целта е рано откривање на ракот на дојката со што се зголемува веројатноста за излекување.Дијагностички процедури
1.1. Мамографија:
2.2. Ехо преглед
3. Магнетна резонанца на дојка
4. Дуктограм-галактограм, цитолошка анализа на секрет
5. Биопсија тенко иглена , кор, ехо водена
6. Вакум асистирана со Mammotome® or ATEC® (Automated Tissue Excision and Collection). Ехо асистирана, поголем примерок
7. Хируршка отворена биопсија

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 15:55
Last Modified: 09 Apr 2015 09:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5876

Actions (login required)

View Item View Item