Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата и кардиологијата

Veljanovska, Lidija (2008) Примената на 64 слојната компјутеризирана томографија во ангиографијата и кардиологијата. .

[thumbnail of Naucen klub 2008 KT skener.pdf]
Preview
Text
Naucen klub 2008 KT skener.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

*Предност во однос на коронарографија: едноставен и брз начин со голема дијагностичка прецизност, се изведува во конфорни услови за пациентот, кратко временатраење на преглед, се намалува бројот на класични инвазивни коронарографии. *Недостатоци во однос на коронарографија: поголема доза на зрачење, долготраен постпроцесинг на податоци, прегледот не може да се повтори во исти акт, послаба визуелизациј на дистални сегменти на коронарни артерии, и колатерална циркулација, нова метода побарува долготрајна соодветна едукација.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 22 Mar 2013 19:03
Last Modified: 19 Jun 2013 08:03
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5858

Actions (login required)

View Item View Item