Превентивен третман на мозочни удари кај каротидна болест

Ilievska, Liljana and Mitrev, Zan and Anguseva, Tanja and Bozinovska, Biljana and Atanasov, Zvonko and Gorgijeva, E (2012) Превентивен третман на мозочни удари кај каротидна болест. In: 5ти Конгрес на невролозите на Македонија со интернационално учество, 14-16 June 2012, Ohrid, Macedonia.

[thumbnail of Превентивен третман на мозочни удари кај каротидна болест.pdf]
Preview
Text
Превентивен третман на мозочни удари кај каротидна болест.pdf

Download (188kB) | Preview

Abstract

Мозочниот удар е втора најчеста причина за смртност во светот. Според СЗО од мозочен удар во светот заболуваат 15 милиони луѓе годишно. Оттука произлегува интересот за шпревентивниот третман ан овие болни, кој може да биде примарен или секундарен. Во секундарниот превентивен третман на мозочниот удар во Специјалната болница Филип Втори со успех се спроведува каротидна ендартеректомија и реконструкција на големите крвни садови на вратот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Liljana Ilievska
Date Deposited: 22 Mar 2013 18:31
Last Modified: 07 Aug 2015 10:03
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5852

Actions (login required)

View Item View Item