Прием на ААД

Demiskovska, S and Sorko, Julijana and Lazevska, M and Mitrev, Zan (2010) Прием на ААД. . (Unpublished)

[thumbnail of Priem na  AAD- predavanje.pptx] Slideshow
Priem na AAD- predavanje.pptx

Download (2MB)

Abstract

Акутна аортна дисекција
-Акутната аортна дисекција (ААД) e животно загрозувачка состојба која ја карактеризира висок морталитет во светски рамки (7- 8%).
-ААД претставува состојба на расцепување на зидот на аортата, со формирање на два лумена – еден прав лумен низ кој се движи крвта и еден лажен лумен кој се исполнува со крв, која подоцна се коагулира.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Zan Mitrev
Date Deposited: 11 Mar 2013 11:52
Last Modified: 09 Apr 2015 09:39
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5763

Actions (login required)

View Item View Item