Современ хируршки третман на каротидната болест

Mitrev, Zan (2010) Современ хируршки третман на каротидната болест. .

[thumbnail of Современ хируршки третман на каротидната болест.pdf]
Preview
Text
Современ хируршки третман на каротидната болест.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

- Пациенти со каротидна стеноза кои
очигледно би имале повеќе бенефит од
каротидна ангиопластика и стентирање
отколку од ЦЕА, се пациенти со
сигнификатни коморбидитети кои имаат
слаб хируршки потенцијал.
- Постари пациенти може да имаат повисок
ризик од слаб мозочен удар во првите 30
дена после стентирање отколку после ЦЕА.
- Употребата на заштитни емболични филтри
се важни за крајниот резултат после
ангиопластика и стентирање.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Kosturanova
Date Deposited: 04 Mar 2013 14:27
Last Modified: 04 Oct 2013 11:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5712

Actions (login required)

View Item View Item