Наставата по географијата во чекор со географските системи и новото картографско општество

Dimitrov, Nikola (2004) Наставата по географијата во чекор со географските системи и новото картографско општество. Просветно дело - Списание за педагошки прашања. pp. 89-101. ISSN 0350-5711

[thumbnail of prosvetno__delo_nikola.dimitrov.pdf]
Preview
Text
prosvetno__delo_nikola.dimitrov.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Географијата е наука со долга историја. Иако како модерна наука се формирала во втората половина на 19 век, почетоците на наејзиниот развој се далеку во минатото. Поточно, географијата под својот назив се појавува пред повеќе од 2300 години. За тоа сведочат бројните книги, карти и други извори.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 22 Jan 2013 14:02
Last Modified: 18 Jun 2013 12:31
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4973

Actions (login required)

View Item View Item