Уште нешто за трагите од фосилниот, глацијален релјеф на Пелистер

Dimitrov, Nikola (1990) Уште нешто за трагите од фосилниот, глацијален релјеф на Пелистер. Zbornik na trudovi .

[thumbnail of zbornik_nikola.dimitrov.pdf]
Preview
Text
zbornik_nikola.dimitrov.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Целта на овој прилог се таканаречените бари и други места каде се утврдени бедеми од моренскиот материјал на Пелистер. Но, пред да миниме на нивното поцелосно претставување уште еднаш ќе се потсетиме на трагите од фосилниот глацијален релјеф што го има Пелистер.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Other social sciences
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 22 Jan 2013 10:20
Last Modified: 11 Jun 2013 09:20
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4849

Actions (login required)

View Item View Item