Природногеографски карактеристики и население

Dimitrov, Nikola (2003) Природногеографски карактеристики и население. Природногеографски карактеристики и население - Битола.

[thumbnail of prirodnogeografski_karakteristiki_nikola.dimitrov.pdf]
Preview
Text
prirodnogeografski_karakteristiki_nikola.dimitrov.pdf

Download (6MB) | Preview

Abstract

Битола е најголемиот градски центар во во плодната и најголемата македонска котлина Пелагонија и втор град по големина во Република Македонија. Градот времено, претставува и главен регионален центар на западниот дел на државата. Најважен сегмент во опстанокот на градот имаат котлината Пелагонија и Баба планина, со Пелистер.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Other social sciences
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 22 Jan 2013 09:36
Last Modified: 11 Jun 2013 09:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4835

Actions (login required)

View Item View Item