Предлози и размислувања за нова територијална организација на локалната самоуправа во Република Македонија

Dimitrov, Nikola (2004) Предлози и размислувања за нова територијална организација на локалната самоуправа во Република Македонија. Зборник - Територијалната организација на општините како основа за идниот развој на Република Македонија. pp. 49-58.

[thumbnail of zbornik5_nikola.dimitrov.pdf]
Preview
Text
zbornik5_nikola.dimitrov.pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

Актуелните состојби произлезени од најновата територијална организација на локалната самоуправа во Република Македонија повеќе од месец дена се предмет на опсервација, референдумски изјаснувања и други форми на демократско изразување. Мојата определба изнесена преку овој текст, ценам дека ќе биде во прилог на конечното оформување и донесување на Законот за локална самоуправа и територијална организација во Република Македонија. Ова што го презентирам мислам дека ќе биде доволен повод за поширок граѓански, политички, а можеби и научно-експертски диспут.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 22 Jan 2013 09:21
Last Modified: 10 Jun 2013 09:16
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4804

Actions (login required)

View Item View Item