Готварство

Taskov, Nako (2000) Готварство. Работнички Универзитет - Неготино, Скопје. ISBN 9989-736-31-6

[thumbnail of gotvarstvo_nako.taskov.pdf]
Preview
Text
gotvarstvo_nako.taskov.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

Учебникот е изработен според наставната програма по предметот Готварство наменет за возрасни ученици во Народните работнички универзитети. По звојата содржина учебникот опфачќа два дела; Вовед и приготвување на јадења.
Воведот содржи целина за угостителското готварство, угостителски кујни, намирници и нивна припрема за приготвување на јадења.
Вториот дел на учебникот - припремање на јадења - е заокружена целина која ги опфаќа следните целини: Ладни предјадења, Супи и Чорби, Топли предјадења, Сосови, Јадења од риба, Готвени јадења, Национални јадења, Јадења по нарачка, Специјалитети на скара и Вегетаријанска исхрана.

Item Type: Book
Subjects: Humanities > Other humanities
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nako Taskov
Date Deposited: 26 Dec 2012 13:07
Last Modified: 19 Jun 2013 08:18
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4525

Actions (login required)

View Item View Item