FUZZY методологија во геологијата и рударството

Zivanovic, Jordan (1994) FUZZY методологија во геологијата и рударството. Зборник на трудови на РГФ Штип 1. pp. 119-122.

[thumbnail of fuzzy_metodologija_jordan.zivanovic.pdf]
Preview
Text
fuzzy_metodologija_jordan.zivanovic.pdf

Download (713kB) | Preview

Abstract

Во овој труд е прикажана една нова методологија на расудување и изведување на заклучоци која се повеќе наоѓа примена и во геологијата и во рударството. Дадена е дефиниција на фази, број и врска со линеарно програмирање.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: fuzzy, фази, геологија, рударство
Subjects: Natural sciences > Other natural sciences
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Marija Kalejska
Date Deposited: 26 Dec 2012 10:44
Last Modified: 26 Dec 2012 10:44
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4512

Actions (login required)

View Item View Item