Скица на една телеологија

Stojanov, Trajce (2003) Скица на една телеологија. Воспитание - Списание за теорија и практика (2003-04) (4-5). pp. 128-131.

[thumbnail of СКИЦА НА ЕДНА ТЕЛЕОЛОГИЈА.pdf]
Preview
Text
СКИЦА НА ЕДНА ТЕЛЕОЛОГИЈА.pdf

Download (193kB) | Preview

Abstract

„Човекот е единственото суштество што мора да биде воспитано“-оваа, самоуверено пласирана констатација е нешто во што, претпоставувам, сите сме согласни. Во спротивно ниту би постоеле воспитувачи ниту воспитаници, а најмалку пак и наука што го проучува воспитанието. Значи, ова општо познато место е апсолвирано, дилемите се јавуваат при операционализација на оваа идеја, т.е. во однос на целите, смислата, насоката, на овој процес. Круцијалната дилема е-која е целта!? Или поинаку, која би требало да биде идејната подлошка на овој исклучително значаен и сложен процес.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Trajce Stojanov
Date Deposited: 24 Dec 2012 12:14
Last Modified: 11 Jun 2013 12:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4334

Actions (login required)

View Item View Item