Педагошко - просветната и револузионерната мисла на Гоце Делчев во Штип и штипско

Cackov, Kiril (2003) Педагошко - просветната и револузионерната мисла на Гоце Делчев во Штип и штипско. Воспитание - Списание за теорија и практика (2003-04) (4-5). pp. 139-142.

[thumbnail of ПЕДАГОШКО - ПРОСВЕТНАТА И РЕВОЛУЦИОНЕРНА МИСЛА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО ШТИП И ШТИПСКО20.pdf]
Preview
Text
ПЕДАГОШКО - ПРОСВЕТНАТА И РЕВОЛУЦИОНЕРНА МИСЛА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО ШТИП И ШТИПСКО20.pdf

Download (224kB) | Preview

Abstract

Неизмерната народна болка за националната загуба на великанот Гоце за Македонија, најискрено ја изразија и покажаа неговите најблиски другари по оружје, верните следбеници, истомисленици во историскиот некролог што беше објавен на 17 мај 1903 година:
„Македонијо, на 4 мај ти го изгуби Делчева, ти го изгуби најдостојниот меѓу достојните твои синови, ти го изгуби својот легендарен херој, ти го изгуби љубимецот на сите што тешко дишат во твоите прегратки. Гоце не е веќе ни под сенката на планинската бука, ни во солунското „Коломбо“, ниту џумајлискиот пазар, ниту во велешката чаршија, ни во убавата Битола, во скопските мегдани, Малешевските гори, ниту во Штипските маала“.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Kiril Cackov
Date Deposited: 24 Dec 2012 12:07
Last Modified: 11 Jun 2013 12:08
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4321

Actions (login required)

View Item View Item