Пасивни форми во англискиот јазик

Kirova, Snezana (2003) Пасивни форми во англискиот јазик. Воспитание - Списание за теорија и практика (2003-04) (4-5). pp. 97-100.

[thumbnail of ПАСИВНИ ФОРМИ ВО АНГЛИСКИОТ ЈАЗИК.pdf]
Preview
Text
ПАСИВНИ ФОРМИ ВО АНГЛИСКИОТ ЈАЗИК.pdf

Download (225kB) | Preview

Abstract

Пасивните реченички конструкции во англискиот јазик се многу важни и често употребувани. Најголем број на пасивни реченици се од типот во кои во другите јазици се употребуваат неопределени или повратни заменки. Во нив имаме непознат или нејасен субјект на активната реченица и тој останува неискажан во пасивната форма.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Snezana Kirova
Date Deposited: 24 Dec 2012 12:04
Last Modified: 11 Jun 2013 12:10
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4315

Actions (login required)

View Item View Item