Басната во одделенската настава

Kitanova, Irena (2005) Басната во одделенската настава. Воспитание 2005/06, 4 (6-7). pp. 64-72.

[thumbnail of basnata.pdf]
Preview
Text
basnata.pdf

Download (4MB) | Preview

Abstract

Секој пишан збор во себе крие многу тајни и носи безброј пораки. Скриени пораки носат и малите епски творби напишани во проза или стих наречени Басни. Басните се блиски до приказните за животните. Овие народни умотворби своето потекло го водат уште од периодот на неразвиената цивилизација, а нивното создавање било поврзано со трудот на првобитниот човек.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Irena Kitanova
Date Deposited: 20 Dec 2012 14:01
Last Modified: 18 Jun 2013 10:55
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4101

Actions (login required)

View Item View Item