Рециклирање на огноотпорни материјали

Dimeski, Dimko (2012) Рециклирање на огноотпорни материјали. In: Project 158989-TEMPUS-1-2009-1-BE-TEMPUS-JPHES. (Unpublished)

[thumbnail of Recikliranje 1.pdf]
Preview
Text
Recikliranje 1.pdf

Download (974kB) | Preview

Abstract

Огноотпорен отпад се создава кога доаѓа до оштетување на огноотпорните облоги при тоа производството постанува нестабилно и потребно е истите да се заменат со нови.

Во согласност со тоа се прават се поголеми напори за редуцирање на волуменот на отпадот од огноотпорните материјали.

За да се намали волуменот на огноотпорниот отпад неопходно е да се намали нивната потрошувачка со продолжување на нивниот работен век.

Од друга страна станува се поважно да се промовира ефективно искористување на огноотпорниот отпад.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Engineering and Technology > Environmental engineering
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Dimko Dimeski
Date Deposited: 17 Dec 2012 13:25
Last Modified: 17 Dec 2012 13:25
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3727

Actions (login required)

View Item View Item